Kdo je vlastně realitní makléř a jak poznat, koho si vybrat?

Přiznejme si, že slovní spojení „realitní makléř“ v našich končinách získalo negativní nádech. Pod tímto pojmem si často představíme nafrněného hejska v saku a kravatě, co se z vás snaží vydřít co nejvíc peněz pomocí záměrně modifikovaných smluv a falešného úsměvu (a někdy dokonce i pomocí falešného titulu u jména). Lidé makléřům zkrátka nevěří (hůř než makléři už jsou na tom snad jen finační poradci, jejich práci totiž nerozumí vůbec nikdo a pojistky jsou věčné téma 🙂

„RK nevolat!“ vidíte připsáno u řady inzerátů, ať už jde o prodej, koupi či pronájem nemovitosti. Poptávka po bydlení je vysoká, bytů a domů na prodej málo, realitních makléřů zato celé moře. Chcete-li v dnešní době prodat byt, umíte si představit, že se na vás sesypou jako vosy. „Já, já, já vám to prodám!“ Připadáte si jako v mateřské školce. Jenomže prodej nemovitosti není žádná sranda! Jde o velké peníze, často o vaše celoživotní úspory, to nejvíc, co v životě budete mít! Můžete tedy spoléhat na makléře, který se jen hlásí nejaktivněji, dělá na vás psí oči, slibuje nižší provizi a vyšší prodejní cenu? Pak uvažujete, jestli by nebylo lepší nemovitost prodat svépomocí, ale zase se bojíte, co když narazíte na podvodného kupce?

Realitní makléř MUSÍ zajistit, aby převod nemovitosti proběhl mezi oběma stranami bez potíží a bez možnosti podvodu. Paradoxně se ale v praxi setkáváme s tím, že makléř je naopak tou osobou, která se podvodu dopouští. Znám i případy, kdy se při prodeji objevily vážné komplikace nikoli z důvodu makléřových záměrných machinací, ale kvůli jeho nevědomosti, nezkušenosti i lenosti.

Někteří makléři se bohužel domnívají, že jejich práce znamená jen získat prodávajícího a najít kupce, podepsat s nimi standardní smlouvu a inkasovat velkou provizi. Tak jednoduché to ale není. Aby makléř prokázal svým klientům dobrou službu musí nabídnout kvalitu a prokázat svoji odbornost, musí mít dobrý přehled o realitním trhu a současných cenách, dále musí vědět, jak to chodí na úřadech, jak vypadá zápis v katastru nemovitostí, co vyžadují banky k přiznání hypotéky, musí umět prodávat – tedy zajistit kvalitní fotografie, texty, půdorysné plánky, interaktivní prohlídky nemovitostí, makteringovou propagaci, a tak dále. Hlavní práce realitního makléře je prodat za co nejvyšší cenu v co nejkratší možné době a zajistit tak svému klientovi co nejvyšší zisk. A to nejlépe i po odečtení provize :-D.

Proč to tak vždycky s realitními makléři nefunguje? Je to jako v každé jiné profesi –  každá práce se dá dělat dobře, nebo špatně. V životě můžete narazit dokonce i na špatné lékaře, jenomže v jejich případě existuje zákonná berlička v podobě lékařské komory, která nad činností lékařů bdí a může jim, v případě prokázaného pochybení i odejmout licenci. My makléři zatím dohled ani zákonnou normu nemáme (ale… 🙂  už se to blíží a já se na to moc těším).

Co vám pomůže oddělit zrno od plev, jsou osobní reference.Zajímejte se o hlasy opravdových lidí, kterým makléř v minulosti pomohl. Třeba na Facebooku. Nebojte se dotyčné oslovit a zeptat se na jejich zkušenosti.

Já osobně můžu čestně prohlásit, že své klienty vlkům nepředhazuji, starám se o ně i o zdárný průběh obchodu!  Dobře provedená práce je pro mě nejen živobytím, ale i vnitřním naplněním, a pochvaly od spokojených klientů mě patřičně hřejí u srdce. Pokud jste se rozhodli prodat nemovitost a nevíte, kde začít, nebojte se mě kontaktovat. Rád vám poradím a pomůžu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.